۱۷ سنبله (شهریور) ۱۳۸۸

سیمرغ

۳۶۵ روز صلح می خواهیم، نه یک روز کم، بل یک روز بیش! می خواهیم به بهانه روز جهانی صلح، پس از تحمل سه دهه جنگ و خسران و نیم قرن بی داد، پس از گذار از طوفان ها و ناملایم ها، به یاد بیاوریم که سیمرغ افسانه ای، که پرش دوای هر درد است و نوید آزادی و داد، در پشت کوه قاف آشیانه نکرده، ما خود سی مرغ هستیم و در کانون و پیرامون، اگر بیدار شویم، سازنده و نگهبان صلح پایدار… و اگر هوشیار باشیم و باور کنیم، آستین بالا بزنیم. منجی، خودمان هستیم.

“سیمرغ” فراخوانی است برای سرایش شهروندان بر علیه جنگ، نظامی گری، شکنجه و آزار و همه اشکال خشونت و مداخله مخرب در کاشانه ما . سرایی است برای گرد آوری ندای ما در راه صلح و سربلندی مردمان افغانستان.
“سیمرغ” فراخوانی است برای جنبش همبستگی تا صلح به افغانستان راه یابد، در این جا لانه کند و پاسداریش کنیم.
ما از همه اهل قلم، نویسنده و شاعر، زن و مرد، جوان و سر سفید دعود می کنیم که در ساختن این کاشانه با ما همراه شوند.
قطعه ادبی، شعر، روایت، خاطره، قصه، داستان کوتاه… می توانند برخاسته از تجربه و تأمل و نگاه و نظر فردی باشند. این اثر پیشکشی است به مردم افغانستان، پیامی است از امید تا این مردم را در بازیابی دوباره شأن و کرامت خود یاری دهد، نغمه ای است برای آنانی که دیری است جز طبل جنگ، نوای دیگری نشنیده اند.

جایزه ادبی سیمرغ از طرف داوران بنیاد آرمان شهر به سه اثر ادبی برتر اعطا خواهد شد. گزینه ای از ممتاز ترین نوشته ها تحت عنوان “سکوت را بشکنیم” چاپ خواهد شد.
چگونه در مسابقه ادبی سیمرغ شرکت کنید:
قطعه ادبی، روایت، خاطر، قصه، داستان کوتاه (بین ده تا سی صفحه حد اکثر) و یا شعر(حد اکثر سه شعر) خود را در باره و یا با الهام از موضوعات زیر برای شرکت در مسابقه به ما ارسال کنید:

o قربانی: آسیب دیدگان نا بسامانی و درگیری ها و جنگهای دوره اخیر

o شکنجه: آزار های جسمی، جنسی، روحی و اجتماعی

o نفی جنگ: خشونت و نظامی گری

اثر ادبی خود را ترجیحاً به صورت تایپ شده همراه با دیسک و یا خوش خط و خوانا، و یا از طریق پست الکترونیکی تا تاریخ ( ۱۷ میزان ۱۳۸۸) به آدرس های زیر، و با پر کردن فورم همراه، ارسال کنید:
نام ( و یا نام قلمی):
نام خانوادگی:
تاریخ تولد: جنسیت: شغل
تلفن:

آدرس الکترونیکی:
بنیاد آرمان شهر یک نهاد مستقل و غیر انتفاعی شهروندی مستقر در کابل است که به هیچ دسته ی اقتصادی، سیاسی، مذهبی‌، قومی، و هیچ دولتی وابستگی‌ ندارد. آرمان این نهاد ایجاد بستر‌های مناسب برای تامین خواست‌های اجتماعی برای دیموکراسی، حقوق بشر، عدالت و قانون مداری است و نیز دست زدن به ابتکارات فرهنگی‌ و نشر کتاب در خدمت به شکل گیری آگاهی‌ جمعی‌ شهروندان. بنیاد آرمان شهر در راستای تبادل اندیشه و گفتگو در داخل کشور و در منطقه با هدف ایجاد همبستگی‌، پیشرفت و صلح، می کوشد.

تماس با ما:
armanshahrfoundation@gmail.com و Jayeza.simorgh@gmail.com
تلفن: ۰۷۷۵۳۲۱۶۹۷ و۰۷۰۰۴۲۷۲۴۴
وبلاگ: http://jayezasimorgh.blogfa.com