اعلامیه مطبوعاتی
۱۹ قوس ۱۳۹۱ (۹ دسامبر ۲۰۱۲)
آرمان شهر/ OPEN ASIA
برگزیدگان دور اول و دور دوم جایزه صلح سیمرغ معرفی شدند

سیمرغ

جایزه صلح سیمرغ را بنیاد آرمان شهر/ OPEN ASIA در سال ۱۳۸۸ (۲۰۰۹) با شعار” ۳۶۵ روز صلح می خواهیم نه یک روز کم بل یک روز بیش “تأسیس کرد.
اولین فراخوان جایزه صلح سیمرغ در ۲۴/۶/ ۱۳۸۸ از شاعران و نویسندگان خواسته بود تا شعرها و نوشته های شان را با محتوای: “قربانی: آسیب دیدگان نابسامانی و درگیری ها و جنگ های دوره اخیر، شکنجه: آزار های جسمی، جنسی، روحی و اجتماعی، نفی جنگ: خشونت و نظامی گری” به دبیرخانه این جایزه ارسال کنند.
در دور اول این جایزه حدود یک هزار اثر از پارسی زبانان سراسر جهان به دست ما رسید.
دور دوم آن به ناشران غیر دولتی افغانستان اختصاص پیدا کرد و طی فراخوانی از ناشرین دعوت به عمل آمد تا نمونه کارهای خود را به دبیرخانه جایزه بفرستند.
روز جمعه برابر با ۱۷/ ۹/ ۱۳۹۱ صدمین همایش بنیاد آرمان شهر به مناسبت پانزده سالگی این سازمان در شهر دوشنبه تاجیکستان برگزار شد. در این همایش که همراه با نمایش و شعرخوانی با حضور هنرمندان تاجیکستان برگزار شد، دو جایزه ویژه به وزارت فرهنگ جمهوری تاجیکستان به پاس خدمات نشراتی این نهاد در دو دهه گذشته و کتابخانه ملی این کشور به دلیل اهمیت این ابتکار فرهنگی تقدیم و دو هزار جلد کتاب به کتابخانه ملی تاجیکستان اهدا شد و برگزیدگان دور اول و دور دوم جایزه صلح سیمرغ معرفی شدند.

نام برگزیدگان
برگزیدگان دور اول این جایزه عبارت اند از:
-الیاس علوی برای شعر “خدا کند انگورها برسند” در بخش شعر (افغانستان)
-سید مهدی موسوی برای شعر “آن ابرهای تیره و این سایه ها شوم اند” در بخش شعر (ایران)
-امان پویامک برای داستان “سنگ مفت، گنجشک مفت” در بخش داستان (افغانستان)
حسین شکربیگی برای داستان “جنگ بود دیگر” در بخش داستان (ایران)
در این دور آثار ده نفر نیز شایسته تقدیر شناخته شد:
خانم زهرا حسین زاده (افغانستان)، آقای امان الله میرزایی (افغانستان)، آقای سهراب سیرت (افغانستان)، آقای ابراهیم امینی (افغانستان)، خانم زهرا زاهدی (افغانستان)، خانم ساناز بهشتی (ایران)، آقای وحید طلعت (ایران)، خانم مونا شجاعی (ایران)، خانم صدیقه باستانی (ایران)، آقای جواد کلیدری (ایران)

ناشران برگزیده دور دوم این جایزه به این شرح اند:
ـ انتشارات عرفان با چاپ کتاب هایی در زمینه های نقد و پژوهش، شعر، داستان و تاریخ
ـ انتشارات تاک به دلیل چاپ داستان و توجه به نسل جدید نویسندگان
ـ انتشارات قلم به دلیل چاپ مجموعه های شعر و توجه به زبان های بومی و رایج افغانستان به خصوص زبان هایی که جز زبان های رسمی کشور نیستند.
فراخوان دور سوم این جایزه به زودی اعلام خواهد شد.
بنیاد آرمان شهر یک نهاد مستقل و غیر انتفاعی شهروندی است که به هیچ دسته ی اقتصادی، سیاسی، مذهبی، قومی، و هیچ دولتی وابستگی ندارد. آرمان این نهاد ایجاد بسترهای مناسب برای تامین خواستهای اجتماعی برای دموکراسی، حقوق بشر، عدالت و قانون مداری است و نیز دست زدن به ابتکارات فرهنگی و نشر کتاب در خدمت به شکل گیری آگاهی جمعی شهروندان. بنیاد آرمان شهر در راستای تبادل اندیشه و گفتگو در منطقه با هدف ایجاد همبستگی، پیشرفت و صلح، می کوشد. بنیاد آرمان شهر عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH) است.
openasiafrance@gmail.com
http://jayezasimorgh.blogfa.com/
http://openasia.org/g/
http://www.facebook.com/Armanshahr.OPENASIA?ref=ts&fref=ts