13

صد و سیزدهمین جلسه گفتگو پلی میان نخبگان و شهروندان بنیاد آرمان شهر با ارایه فراخوان سومین دور جایزه صلح سیمرغ به اهل موسیقی و جشن دو سالگی جلسه نقد سیمرغ در شهر هرات برگزار شد.

این برنامه روز سه شنبه ۱۷ ثور (اردیبهشت) ۱۳۹۲ در حالی در تالار ابن سینا برپا شد که جمعی از شاعران، فرهنگیان و اهل موسیقی در آن شرکت کرده بودند.

سرآغاز شاهنامه حکیم طوس، ابوالقاسم فردوسی زنگ شروع برنامه را به صدا در آورد:
به نام خداوند جان و خرد
کزین برتر اندیشه بر نگذرد

روح الامین امینی معاون بنیاد آرمان شهر فراخوان سومین دور جایزه صلح سیمرغ را خواند. در این فراخوان از اهل موسیقی (ترانه سرا، آهنگ ساز و آوازخوان) درخواست شده است تا تاریخ ۱۷ جوزا (خرداد) ۱۳۹۲ آثار شان را به دبیر خانه جایزه صلح سیمرغ ارسال کنند.

آثاری در این رقابت شرکت داده می‌شود که در مقابله با جنگ، نظامی گری، تبعیض، شکنجه و استبداد و در تشویق به صلح و مهربانی بکوشند.
برای اطلاع بیشتر در مورد این فراخوان می توانید به این لینک مراجعه کنید:

امینی پس از ارایه این فراخوان جشن دو سالگی نقد سیمرغ را به شرکت کنندگان این جلسات هفته‌وار تبریک گفت و یادآور شد که همت و پشت کار این جمع سبب شد تا ما امروز شاهد جشن دو سالگی این جلسه باشیم.

جلسه نقد سیمرغ در بهار ۱۳۹۰ خورشیدی از سوی بنیاد آرمان شهر تاسیس شد و در این دو سال به صورت پیگیر دوشنبه هر هفته جمعی از شاعران و نویسندگان جوان را بر گرد خود جمع کرد. در این جلسات بر علاوه ارایه و نقد شعرها و نوشته‌های شاعران و نویسندگان شرکت‌کننده بحث‌هایی پیرامون مسایل فرهنگی و اجتماعی صورت می گیرد. در برخی از نشست‌ها، فیلم‌های کوتاه به نمایش گذاشته می‌شود و حاضران به نقد آن می‌نشینند.

7

خالد قادری یکی از شرکت‌کنندگان جلسه نقد سیمرغ یادداشتی را به نمایندگی از شرکت‌کنندگان این جلسه خواند: “جلسه نقد سیمرغ دو سال پیش در حلقه‌ای کوچک شکل گرفت و بعدتر توانست تعداد بیشتری از دست اندرکاران شعر و ادبیات را به گرد خود بیاورد. بدیهی است این جلسه همراه با فراز و فرودهایی نیز بود. یکی از مشکلات  حضور کمرنگ بانوان در این جلسه ها است که هر چند گاهی نیمی از شرکت کنندگان بانوان بودند اما این حضور هیچ گاه حضوری پیگیر و مستدام نبوده است اما از جانب دیگر استمرار این جلسه و تغییری که در طول این دو سال در آثار دوستان شرکت‌کننده از نقاط قوت آن است.  تعدادی از جوانانی که به تازگی به شعر و ادبیات روی آورده بودند امروز نه تنها که بر کیفیت و قدرت آثارشان افزوده شده که وارد فضای نقد و گفتگو شده‌اند و گاهی نظرات دقیق شان موجب مسرت و خوشحالی است.”

8

رامین عرب‌نژاد (شاعر) در نوشته دیگری به نمایندگی از این جمع صحبت کرد. او در مقدمه نوشته اش از تاریخچه نقد یاد کرد و در مورد تاریخچه جلسه نقد ادبی سیمرغ گفت: “جلسه‌ی نقد ادبی سیمرغ نخستین بار با طرح و ایده‌ بنیاد آرمان شهر و در بهار سال ۱۳۹۰ و با گردهم‌آیی جمعی از شاعران و نویسند‌گان شهر هرات برگزار شد. در ابتدا با یک فراخوان شروع شد؛ فراخوانی که شامل حضور تمام علاقه‌مندان به ادبیات بود. جلسه اول، در مورد زمان برگزاری، چگونگی برنامه‌ها و محتوای آن ها بحث شد و نهایتاً توافق بر این بود که بعد ‌از ‌ظهرِ روزهای دوشنبه به جلسات نقد ادبی سیمرغ تعلق داشته باشد.”

او در مورد تأثیر این جلسات گفت: ” جلسه‌ی نقد ادبی سیمرغ در مدت این دوسال که از تولدش می‌گذرد، دستاوردهای زیادی داشته و چه بسا دوستان تازه‌واردی را پرورش داده که امروز می‌توانند در زمینه‌ی ادبیات، اگرچه اندک امّا حرفی برای گفتن داشته باشند. جلسات برای هرکدام‌مان به مثابه‌ی آموزشگاه و آزمونگاه بود و نه تنها من که همه‌ی عزیزان شرکت‌کننده، خود را مدیون این جلسات می‌دانیم. ما از همدیگر آموختیم و به یکدیگر آموختیم. از اختلاف نظرها بهره بردیم و تفاوت سلیقه‌ها ما را به بحث واداشت.”

10

بخش دوم جلسه، شعرخوانی بود. این بخش با شعر “خدا کند انگورها برسند” الیاس علوی، برگزیده اولین دور جایزه صلح سیمرغ و دکلمه فریده رحمانی (پارسی) آغاز شد:

خدا کند انگورها برسند
جهان مست شود
تلو تلو بخورند خیابان ها
به شانه هم بزنند
رییس جمهورها و گداها
دکلمه این شعر را ببینید و بشنوید.

در این برنامه که گردانندگی آن را علی اکبر نظری به عهده داشت، جاوید نبی زاده، رامین عرب نژاد، سعید حیدری، اسد الله یوسفی، خالد قادری، فهیم الکوزی، محمدعلی بیداد، احمد موسوی، نیلوفر نیک سیر، افسانه واحدیار، راشد رامز، وحید وحیدی، نذیراحمد بهراد و عبدالواسع صمیم شعرهای خود را خواندند. همچنین خلیل احمد نبی زاده شعری از ابوالمعانی بیدل را خواند و آرین آرون چند داستان مینی مال خود را ارایه کرد.

1

قسمت بعدی برنامه توزیع تقدیرنامه هایی از سوی بنیاد آرمان شهر برای اعضای جلسه نقد سیمرغ بود.

5

4

3

در پایان گروه موسیقی «آبی» به روی صحنه آمد. گروه آبی یک گروه موسیقی پاپ در هرات است که در سال های اخیر درخشش خوبی داشته و اعضای اصلی این گروه آرش بارز (آواز خوان و آهنگ ساز) امید پارسا (آواز خوان و آهنگ ساز) و ناصر کریمی (نوازنده) هستند.
در این برنامه برای اولین بار آهنگ «بشر» ساخته گروه آبی اجرا شد؛ آهنگی که بر روی شعر زنده یاد فریدون مشیری ساخته شده است:
بشر دوباره به جنگل پناه خواهد برد
به کوه خواهد زد
به غار خواهد رفت
فایل تصویری اجرای این آهنگ را ببینید.

گرداننده در خلال برنامه شعرهایی از سیمین بهبهانی، واصف باختری، قهار عاصی، بازار صابر، گلرخسار صفی، فروغ فرخزاد، محمد آصف رحمانی (پارسی) و سید ضیا الحق سخا دکلمه کرد.
این مراسم با شعری از زنده یاد قهار عاصی پایان پذیرفت:
برای آمدنت شاخه گلی دارم
به رفتنت اشکی
چه با شکوه فرا می رسی
چه بی خیال سفر می کنی