bbc_banner_simplified_page

 

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در مراسم گشایش کار احداث راه آهن ترکمنستان-افغانستان-تاجیکستان، به عشق‌آباد رفته است.

این راه آهن در سال ۱۳۸۹ توسط شرکت راه آهن ازبکستان به طول ۷۵ کیلومتر از بندر حیرتان تا فرودگاه مزار شریف ساخته شد

این راه آهن در سال ۱۳۸۹ توسط شرکت راه آهن ازبکستان به طول ۷۵ کیلومتر از بندر حیرتان تا فرودگاه مزار شریف ساخته شد

دفتر آقای کرزی در اطلاعیه‎ای نوشته که در افتتاحیه این طرح امام‎علی رحمان قربان‎قلی بردی‎محمدف، رئیسان جمهوری تاجیکستان و ترکمنستان حضور خواهند داشت.

احمدشاه وحید معاون وزارت فواید عامه افغانستان به بی‎بی‎سی گفت که ۸۵ کیلومتر از این راه آهن در ترکمنستان و بیش از سیصد کیلومتر آن در ولایت‎های شمالی افغانستان ساخته می‎شود.

آقای وحید افزود که این راه آهن از طریق بندر شیرخان در ولایت قندوز، افغانستان را با کشور تاجیکستان وصل  می‎کند.

معاون وزارت فواید عامه افغانستان گفت که هر چند هنوز آن بخش از راه آهن که در افغانستان ساخته خواهد شد، نیاز به بررسی و نقشه‎برداری دقیق دارد، اما به طور تخمینی حدود ۳۵۰ میلیون دلار هزینه می‎برد که بانک توسعه آسیایی آن را خواهد پرداخت.
احمدشاه وحید افزود: “کشورهای زیادی علاقه‎مند هستند که برای تمدید شبکه خط آهن با کشور ما همکاری کنند تا از طریق افغانستان ارتباطات منطقه‎ای [با کشورهای عضو سازمان‎های همکاری‎های منطقه ای] که در اطراف افغانستان موقعیت دارند، تامین شود که خود انقلاب بزرگی در اقتصاد منطقه خواهد بود.”
به گفته آقای وحید، این راه آهن در ولایت بلخ با راه آهن مزار شریف-حیرتان وصل می‎شود که به شبکه راه آهن ازبکستان می‎پیوندد.
این راه آهن در سال ۱۳۸۹ توسط شرکت راه آهن ازبکستان به طول ۷۵ کیلومتر از بندر حیرتان تا فرودگاه مزار شریف ساخته شد.
همچنین در سال ۱۳۸۵ ساخت راه آهن خواف-هرات به طول ۱۳۰ کیلومتر در غرب بین افغانستان و ایران به حمایت مالی ایران آغاز شد، اما در مراحل آخر آن در نزدیک شهر هرات کلیک ناتمام ماند.
مقام‎های ایرانی گفته‎اند که عملیاتی شدن بقیه این طرح منوط به منابع مالی است که دولت افغانستان باید تامین کند و چالش‎های محلی را هم از سر راه بردارد.
به این ترتیب، مجموع راه آهن در داخل افغانستان به ۱۳۵ کیلومتر هم نمی‎رسد که عملاً از یک بخش آن در بلخ در سطح محدودی بهره برداری می‎شود و بخش دیگر آن در هرات هنوز قابل استفاده نیست.
اگر راه آهن بین ترکمنستان، افغانستان و تاجکستان ساخته شود، منافع اقتصادی افغانستان را در زمینه ارتباطات تا حدود زیادی تامین می‎کند.
تفاهمنامه ساخت این راه آهن بین سه کشور در روز نوروز امسال توسط رئیسان جمهوری این کشورها کلیک امضا شده بود.

راه آهن در افغانستان

ایوب آروین

حمل و نقل در افغانستان محاط به خشکه متکی به راههای جاده‎ای است که به طور کلی چندان وضع مطلوبی ندارد. علاوه بر آن، پایانه‎های این راهها در برخی کشورهای همسایه از جمله پاکستان با دشواری‎هایی همراه بوده است.

از زمانی که راه‌های دریایی در سده ۱۹ در جهان توسعه یافت، شبکه راه‌های زمینی در افغانستان از نظرها افتاد و به دنبال آن هر بار که روسیه تزاری و هند بریتانیایی در صدد تمدید شبکه راه آهن در افغانستان برآمدند، یا یکی از این دو ابرقدرت وقت با آن مخالفت کردند یا حکومت‎های وقت افغانستان مانع ساخت آن شدند.

از جمله وقتی که روسیه در سال ۱۸۸۵ پیشنهاد کرد که راه آهنی از روسیه به سرخس ایران، هرات و قندهار افغانستان بسازد، دولت هند بریتانیایی با آن مخالفت کرد. چرا که بریتانیا آن را خطری برای منافع خود در هند می‎دانست.

همچنین وقتی در چند مورد و از جمله در ۱۹۲۸، بریتانیایی ها پیشنهاد کردند که شبکه راه آهن پیشاور را تا جلال‎آباد، کابل و قندهار تمدید کنند، حکومت افغانستان آن را طرحی در راستای اهداف استعماری بریتانیا دانست و با آن موافقت نکرد.

پس از آن برای دهها سال افغانستان هیچ برنامه‎ای برای ساخت راه آهن نداشت و در حال حاضر هم به نظر می‎رسد که این موضوع در سایه مسایل سیاسی کم‎رنگ باشد.

به این ترتیب، افغانستان هنوز با داشتن شبکه ملی راه آهن فاصله زیادی دارد و پیوستن آن به شبکه بین‎المللی راه آهن هم با چالش‎های فراوانی مواجه است.

غیر از راههای جاده‎ای و راه آهن، حمل و نقل هوایی برای افغانستان اهمیت دارد که به دلایل فراوانی هنوز خیلی در اقتصاد افغانستان نقش ندارد.