سه گفتگو با عبدالکریم لاهیجی، رییس تازه فدراسیون در باره کنگره، پیشینه فدراسیون، مسایل حقوق بشر در ایران و جهان

سراج‌الدین میردامادی
Lahiji2

اعضای فدراسیون جهانی جوامع حقوق بشر، در سی‌وهشتمین کنگره خود در شهر استانبول ترکیه، عبدالکریم لاهیجی، فعال حقوق بشر و حقوقدان ایرانی را به ریاست این فدراسیون انتخاب کردند.

این کنگره از دوم تا ششم خرداد (۲۳ تا ۲۷ ماه مه) و با حضور اعضای جوامع حقوق بشر  ۱۲۰ کشور جهان برگزار شد.

عبدالکریم لاهیجی که جایگزین سوهیر بالحسن، رئیس پیشین فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر شده است به مدت شش سال این مسئولیت را بر عهده خواهد داشت. او پیش از این نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر بود.

سراج‌الدین میردامادی به همین بهانه با عبدالکریم لاهیجی گفت‌وگویی کرده و نخست از وی درباره سابقه و تاریخچه فدراسیون جوامع حقوق بشر پرسیده است.

گفت‌وگوی سراج‌الدین میردامادی با عبدالکریم لاهیجی

 فایل صوتی را بشنوی

دانلود مستقیم فایل

گفتنی است در کنگره فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر افزون بر عبدالکریم لاهیجی، لوئیس گیلمرو پرز کاساس، دبیر این فدراسیون نیز نامزد احراز این سمت بود که برای نخستین بار یک ایرانی به این سمت برگزیده شد.

در سی‌وهشتمین کنگره فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر سازمان‌های عضو این فدراسیون از ۱۶۴ عضو به ۱۷۸ عضو افزایش یافت.

کانون مدافعان حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران از نهادهای عضو این فدراسیون هستند.

 

عبدالکریم لاهیجی: ریاست فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر بزرگترین افتخار من است

 

عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و کنشگر دیرینه حقوق بشر

عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و کنشگر دیرینه حقوق بشر

عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و کنشگر دیرینه حقوق بشر، به ریاست فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر برگزیده شد.

گفتگو با عبدالکریم لاهیجی
 ۲۹/۰۵/۲۰۱۳ by شهلا رستمی
 او که پیش تر نایب رئیس این فدراسیون بود، نخستین حقوقدان ایرانی است که به چنین سمتی دست می یابد.

عبدالکریم لاهیجی در سی وهشتمین کنگره فدراسیون یاد شده به این سمت برگزیده شد که اعضایش از ۱۶۴ به ۱۷۸ افزایش یافته است. شماری از سازمانهای دفاع از حقوق بشر و نیز شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳، برگزیده شدن او را به ریاست فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، تبریک گفتند.

از او پرسیدم این سمت چه در تغییری در وضع او به وجود می آورد و تا چه حد به مسئولیت هایش می افزاید؟ عبدالکریم لاهیجی می گوید او تا کنون بیشتر به مسائل قاره آسیا می پرداخته که بالاترین شمار اعدام و تجاوزها به حقوق بشر در آن رخ می دهد. اما امروز باید درگیر همه مسائل جهانی باشد و مسئولیتش بیشتر خواهد شد. با این وجود، برگزیده شدن توسط همکارانش به این سمت، بزرگترین افتخار برای اوست.