افغانستان

عکس از احمد مسعود/ خبرگزاری رویترز/REUTERS

Kabul August 24- 2011- REUTERS-Ahmad Massoud

  موارد نقض حقوق بشر

نهادهای دولتی و بین المللی

صدیقی: اسناد خلاف ورزی هفتاد نماینده پارلمان را به دادگاه عالی می فرستیم
خبرگزاری بخدی/ ۲/۷/ ۱۳۹۲ صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که اسناد خلاف ورزی هفتاد وکیل پارلمان را به داده گاه عالی می‏فرستیم. وی افزود که اسناد خلاف ورزی این وکلا که در مواردی چون قاچاق، سوءاستفاده از صلاحیت و دیگر جرایم دست دارند، به دادگاه عالی فرستاده می‏شود تا از این طریق مورد بازخواست قرار بگیرند. بیشتر بخوانید: وزارت داخله: دوسیه شماری از نمایندگان بررسی می‌شود

عاملان غیردولتی 

‘افراد مسلح مانع بازداشت عاملان تجاوز جنسی به زنی در غور می‎شوند’
بی بی سی/ ۲/ ۵/ ۱۳۹۲ انور رحمتی والی غور گفته که ۴۵ روز پس از تجاوز گروهی به یک زن، نیروهای امنیتی هنوز موفق به بازداشت عاملان تجاوز نشده‎اند .جلب و رفتن سرباز برای احضار آن‏ها کارگر نیفتاد و حالا پولیس شیوه‎های دیگری را روی دست دارد.

طالبان مسلح ۱۷ موتر یک شرکت سرک سازی را در بادغیس آتش زدند
خبرگزاری بخدی / ۲/ ۵/ ۱۳۹۲ مقام‏های محلی ولایت بادغیس در غرب افغانستان می‏گویند که طالبان در یک حمله مسلحانه بالای کمپ یک شرکت سرک سازی  در مسیر شاهراه هرات- بادغیس ۱۷ عراده موتر این شرکت را آتش زده اند. آنان می گویند که دراین رویداد، دو راننده این موتر ها نیز توسط طالبان کشته و زخمی شده اند.

ناامنی در هرات: مخالفان پشت دروازه‌های شهر
افغانستان مونیتور/ ۷/ ۵/ ۱۳۹۲ شاید ازهراتی‌ها شنیده باشید که می‌گویند هرات طالب ندارد! در هرات گروه‌های گوناگونی هست که برخی‌شان وابسته به قطب‌های با نفوذ محلی‌اند. هراتِ دو قطبی – که یک سرش مولوی خداد صالح، ریس شورای علماء و سر دیگرش اسماعیل‌خان، وزیر کنونی انرژی و آب است- بیش‌تر خود را آسیب دیده از همین قطب‌بندی می‌داند.

طالبان، یک دکل مخابراتی را در هرات آتش زدند
خبرگزاری جمهور/ ۷/ ۵/ ۱۳۹۲ طالبان مسلح در ولایت هرات، آنتن یک شرکت مخابراتی را آتش زده و نگهبان آن را با خود بردند. مقام های محلی در ولایت هرات می گویند که این رویداد، شام روز گذشته در منطقه “نصرآباد” ولسوالی شیندند این ولایت رخ داده است.

طالبان در فاریاب دکل‎های برق را منفجر کردند
بی بی سی/ ۲/ ۵/ ۱۳۹۲ مقام‏های ولایت فاریاب در شمال افغانستان گفته‎‏اند که گروه طالبان دست‏کم چهار بار در دو هفته اخیر پایه‎ها/دکل‎های برق را تخریب کرده‎اند. عبدالسلام نزهت ولسوال (فرماندار) دولت‏‎آباد به بی‎بی‎سی گفت که طالبان سه بار پایه‏‎های برق را منفجر کردند و بار آخر دیشب با شلیک گلوله کیبل/کابل‏‌های برق را قطع کردند.

۱۱ غیر نظامی در نتیجه یک انفجار زخمی شدند
خبرگزاری بخدی / ۲۶/ ۴/ ۱۳۹۲ مقام های ولایت ارزگان در مرکز کشور می گویند که درنیتجه یک انفجار بمب شام دیروز دراین ولایت حدود ۱۱ فرد ملکی زخمی شدند. دفتر مطبوعاتی ولایت ارزگان با نشرخبرنامه می گوید که این انفجار حوالی ساعت شش شام روز گذشته هنگامی رخ داد که شماری از باشندگان این ولایت مصروف خریداری مواد خوراکه افطاری بودند.

طفلی سه ساله، مورد تجاوز کاکایش قرار گرفت
خبرگزاری جمهور / ۲۶/ ۴/ ۱۳۹۲ یک طفل سه ساله شب گذشته در ولایت بدخشان، از سوی کاکایش مورد تجاوز جنسی قرار گرفت. ژنرال امام الدین مطمین، سخنگوی فرماندهی پولیس بدخشان گفته که این رویداد در ولسوالی تیشکان ولایت بدخشان صورت گرفته است.

 زنان

کمیسیون حقوق بشر: خشونت علیه زنان افزایش یافته است
رادیو آزادی/ ۵/ ۵/ ١٣٩٢ مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر می گویند، که خشونت ها در برابر زنان در چهار ماه نخست سال جاری نسبت به زمان مشابه سال گذشته، حدود سی درصد افزایش یافته است. مسوولان در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گویند که در هر هفته سه تا چهار مورد تجاوز جنسی بر زنان و قتل های ناموسی در این کمیسیون ثبت می شوند.

سازمان ملل: حقوق زنان افغان با خطر مواجه خواهد شد
رادیو آزادی/ ۸/ ۵/ ١٣٩٢ مسوول کمیتهء مبارزه با تبعیض علیه زنان در سازمان ملل متحد می گوید، این سازمان در مورد افغانستان نگران است. نیکولا ایمیلین گفته است که این کشور در مرحلهء تعین کننده قرار دارد. خانم ایمیلین می گوید، با توجه به این همه منابع، انرژی و پول های که در افغانستان مصرف شده، اگر حقوق زنان افغان حفظ نشوند، این به معنی ناکامی جامعهء بین المللی در افغانستان خواهد بود.

مرگ های پیوسته برای مخفی نگهداشتن ارتباط نامشروع جنسی در غزنی
خبرگزاری بخدی/ ۴/ ۵/ ۱۳۹۲  مردی در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی می گوید که خواهر او “فاطمه” به سبب این‏که از رابطه نا مشروع زنش با پسرعمه خانمش با خبر شده، به قتل رسیده است. این رویداد، در قریه سنگماشه ولسوالی جاغوری رخ داده است. ظفر شریف ولسوال جاغوری وقوع این رویداد را تایید کرد.

مردی که زنان را می‌فروخت به پانزده سال حبس محکوم شد
خبرگزاری بخدی ۲/ ۵/ ۱۳۹۲ مسئولان قضایی ولایت غزنی می‏گویند حاجی محمد امین باشنده قریه موشکی ولسوالی قرباغ غزنی به اتهام چند مورد اختطاف و اخاذی، سرقت مسلحانه و ربودن زنان برای فروش به پانزده سال حبس محکوم شده است. محمد اکبر رئیس سارنوالی مبارزه با جرایم داخلی و خارجی در ولایت غزنی می گوید، حاجی محمد امین یک گروه  پنج نفری آدم ربایان مسلح را در ولایت غزنی نیز رهبری می‏کرده است.

آزار جنسی یک پلیس زن در غزنی؛ بررسی پرونده توسط متهم؟
بی بی سی/ ۲/ ۵/ ۱۳۹۲ این پلیس زن چند روز پیش در یک نشست خبری شرکت کرد و گفت که یکی از مقامات پلیس او را مورد آزار جنسی قرار داده است. اما مقامات محلی ادعای این پلیس زن را رد می‌کنند.

حبیبه سرابی یک جایزه مهم آسیایی را به دست آورد
صدای آلمان/ ۲/ ۵/ ۱۳۹۲ حبیبه سرابی، اولین و تنها والی زن در افغانستان همراه با یک فعال مدنی از میانمار در میان برندگان امسال جایزه رامون مگ سه سه است که معادل آسیایی جایزه نوبل یاد می شود. سرابی از سال ۱۳۸۴ به این سو والی بامیان است.

دختر ۱۲ساله افغان ماهنامه کودک منتشر کرد
بی بی سی/ ۵/ ۵/ ۱۳۹۲ نتیجه یک سال زحمت و اشتیاق یک دختر خجالتی ۱۲ ساله در افغانستان بیشتر از این چه بوده می‌تواند، نخستین شماره ماهنامه اش به دست رئیس جمهوری کشور رسیده و رئیس جمهوری او را برای ملاقات دعوت کرده است. بیشتر بخوانید: نخستین شماره ماهنامه کودک افغان

تعداد پولیس زن در سطح کشور به دو هزارتن رسیده است
خبر گزاری پژواک/ ۶/ ۵/ ۱۳۹۲ “پولیس زن به سطح جنرال و معاونیت، در وزارت داخله نیز ایفاى وظیفه می‏کند؛ اما نظر به رسوم و عنعناتى که در جامعه حاکم است، مشکلاتى فرا راه پولیس زن، هم در خانه و هم در جامعه وجود دارد.” سمونمل حکمت شاهى رسولى رییس جندر بخش حقوق بشر و اطفال وزارت داخله، با ذکر این مطلب می‏گوید که در ده سال اخیر، نظر به ضرورت و توجه زیادى که به پولیس زن صورت گرفته، ارقام آن بالا رفته و اکنون تعداد آن‏ها به دوهزار تن می‏رسد.

میل خال، تنها دکاندار زن در شهر میمنه
۸ صبح/ ۶/ ۵/ ۱۳۹۲ میمنه، مرکز ولایت فاریاب، شهر کوچکی است با مردم خون‌گرم و مذهبی. این شهر یک شهر مردانه است و کم‌تر زنی در خیابان‌های آن دیده می‌شود. زنان در این شهر اکثرا در خانه‌ها می‌باشند و یا هم به قالین‌بافی مشغول هستند؛ اگر زنی هم در شهر دیده شود، با جامه‌های سنتی ازبیکی و برقع سفید دیده می‌شود.

 حامیان و فعالان

کمیته ی کاری مشترک نهادهای مدنی: فهرست نامزدان اعضای کمیسیون انتخابات غیر شفاف تهیه شده است
خبرگزاری بخدی/ ۲/ ۵/ ۱۳۹۲ کمیته کاری مشترک جامعه مدنی افغانستان می گوید که کمیته گزینش، لیست ۲۷ نفر از نامزدان کمیسیون انتخابات را غیر شفاف تهیه نموده است. اعضای کمیته کاری مشترک جامعه مدنی افغانستان طی یک نشست خبری در این باره گفتند که کمیته گزینش، معیارها و اصول قانونی را در انتخاب این نامزدان نادیده گرفته اند.

نگرانی شدید اتحادیه ملی ژورنالیستان از لت‌و‌کوب پیهم خبرنگاران
۸ صبح ۸/ ۵/ ۱۳۹۲ اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، از لت و کوب پنج خبرنگار طی سه روز گذشته، شدیدا ابراز نگرانی کرده است. این اتحادیه با انتشار اعلامیه‌ای می‌گوید که طی سه روز گذشته، حد اقل پنج خبرنگار در سه ولایت مورد خشونت فزیکی و ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. بیشتر بخوانید: واکنش گسترده به لت‌و‌کوب نصرت‌الله اقبال، نی: عاملان لت‌وکوب نصرت‌الله اقبال به پنجه قانون سپرده شوند، دیدبان رسانه‌های افغانستان لت و کوب یک خبرنگار را محکوم کرد، دو خبرنگار یک تلویزیون محلی در بغلان لت و کوب شدند

کمیته صلیب سرخ دفاترش را در سه ولایت افغانستان بست
بی بی سی/ ۲/ ۵/ ۱۳۹۲ کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرد که سه دفترش را در ولایات ارزگان، کنر و بادغیس به دلیل ناامنی بسته است. حسیب رحیمی، سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان به بی‌بی‌سی گفت: “پس از حمله به دفتر جلال آباد، تصمیم بر این شد که فعالیت‌های این نهاد در افغانستان بررسی شود و اکنون سه دفتر ما در شهرهای ترینکوت، قلعه نو و اسدآباد بسته شدند.”

لارین: حاضرم زندگی‌ام را صرف کار در افغانستان کنم
۸ صبح/ ۶/ ۵/ ۱۳۹۲ داکتر لارین اوت فعال حقوق بشر، از سال ۱۹۹۶ در عرصه‌های حقوق بشر، حقوق زنان و معارف در افغانستان فعالیت می‌کند. لارین اوت از موسسان کمیته همبستگی افغانستان- کانادا بوده و فعلا مسوولیت برنامه‌های زنان کانادا برای زنان افغانستان را به عهده دارد. لارین باشنده شهر برنابی بریتش کلمبیا است، اما بیشتر وقت خود را به فعالیت‌های خود در افغانستان اختصاص داده است.

 موارد پنهان نقض حقوق بشر

از ترس حملات طالبان، بخش هایی از کنر خالی از سکنه شده است
خبرگزاری بخدی/ ۴/ ۵/ ۱۳۹۲ یک منبع امنیتی در شرق افغانستان به خبرگزاری بخدی گفته است که از ترس حملات طالبان، بخش هایی از ولسوالی بریکوت ولایت کنر، خالی از سکنه شده است.

اعلام وضعیت اضطراری در پی کمبود آب آشامیدنی در نیمروز و غور
 بی بی سی/ ۷/ ۵/ ۱۳۹۲ مقامات در ولایات نیمروز و غور گفته‌اند که کمبود آب آشامیدنی صحی در برخی نقاط این دو ولایت به مشکل بسیار جدی برای باشندگان این مناطق تبدیل شده است.

ملل متحد از فساد اداری در افغانستان شدیداً نگران است
صدای آلمان/ ۲/ ۵/ ۱۳۹۲ سازمان ملل متحد در رابطه با فساد مالی و اداری در افغانستان شدیداً ابراز نگرانی نمود. این سازمان گفته است اگر حکومت جلو فساد را نگیرد، بسیار زود مشروعیت اش را از دست خواهد داد.

کمبود آب آشامیدنی، شماری از باشنده گان کابل را به ستوه آورده است
تلویزیون ۱/ ۷/ ۵/ ۱۳۹۲ شماری از شهریان “کابل” گفته اند که از آغاز ماه رمضان تا اکنون، آب نل ندارند و یک تانکر آب غیر صحی را، در بدل یک تا یک و نیم هزار افغانی، به دست می‏آورند.

منلی: مقامات امریکایی در مورد پول های هدر رفته پاسخگو هستند
رادیو آزادی/ ۲/ ۵/ ۱۳۹۲ وزارت مالیه افغانستان می گوید، میلیون ها دالر از آن پروژه های ملکی و نظامی در افغانستان به جیب اشخاص ریخته است، که قرار داد آن از سوی امریکایی ها به امضا رسیده است. نجیب الله منلی مشاور این وزارت در صحبت با رادیو آزادی گفت که امریکا در برخی از پروژه های نظامی و ملکی بدون مشوره با حکومت افغانستان سرمایه گذاری کرده است.

چرا یک تعداد مکاتب در کندهار مسدود است؟
صدای امریکا/ ۱/ ۵/ ۱۳۹۲ از سال‏ها به این سو مسوولین معارف ولایت کندهار نا امنی، نبود معلمان مسلکی وامکانات کم را دلیل اساسی کم رنگ بودن معارف دراین ولایت عنوان می کردند. اما نمایندگان شورای ولایتی کندهار می گویند که در شماری از ولسوالی های این ولایت، مکاتب به دلایل نا امنی نه،  بلکه توسط مدیران و معلمان بسته شده است.

روی‌آوری دوباره معتادان تداوی‌شده به اعتیاد
۸ صبح / ۳۱/ ۴/ ۱۳۹۲ مسوولان شفاخانه بیست بستر تداوی معتادان مواد مخدر ولایت فاریاب می‌گویند که با وجود امکانات کم، آنان به صورت دوامدار معتادان را تداوی می‌کنند. آنان می‌گویند که براساس آمارها در حال حاضر حدود ۴۰ درصد معتادانی که تداوی می‌شوند، دوباره به مواد مخدر روی می‌آورند.

 فرهنگ

تندیس های بودای بامیان در هندوستان شبیه سازی می شوند
صدای آلمان/ ۲/ ۵/ ۱۳۹۲ رییس حزب مردم هندوستان وعده داده که نسخه عین تندیس های بودای بامیان را در شهر “کشی نگر” ایالت اوترا پرادش می سازد، جایی که گوتاما بودا، موسس تفکر فلسفی بودایی بعد از مرگ اش به نیروانا یا زندگی پس از مرگ پیوسته است.

تحصیلات عالی صاحب نصاب جدید شد
۸ صبح/ ۳۱/ ۴/ ۱۳۹۲ وزارت تحصیلات عالی دیروز یک‌شنبه ۳۰سرطان، ۴۸ عنوان نصاب تحصیلی جدید را که از سوی کمیته ملی تجدید و انکشاف نصاب این وزارت نهایی شده است، به ۳۱ دانشگاه کشور توزیع کرد. به‌گفته سخنگوی این وزارت، نصاب جدید تحصیلی در تمامی نهادهای تحصیلی سر از سمستر آینده قابل تطبیق می‌باشد.

ازدواج های اجباری، در ” گلنار” به رشته تحریر درآمد
خبرگزاری جمهور/ ۵/ ۵/ ۱۳۹۲ پدیده منفور اجتماعی چون ازدواج های اجباری دختران خردسال و ازدواج های زیر سن آنان، در کتابی به نام ” گلنار” به رشته تحریر درآمد. به گزارش خبرگزاری جمهور؛ این کتاب ۴۲۴ صفحه ای، طی سه سال در کشور فرانسه از سوی ظاهر عزیز، سفیر اسبق افغانستان در سازمان یونسکو نوشته شده و به ازدواج های اجباری دختران خردسال در افغانستان پرداخته است.

 سیاست

فرامرز تمنا: افغانستان با متحدینش منافع مشترک ندارد
خبرگزاری جمهور/ ۶/ ۵/ ۱۳۹۲ رییس مرکز تحقیقات وزارت خارجه می گوید که دولت افغانستان متحدین خود در امر مبارزه با تروریزم را درست انتخاب نکرده است. فرامرز تمنا تاکید می کند که متحدین افغانستان در امر مبارزه با تروریزم بیشتر کشورهایی اند که کم تر دغدغه و نگرانی از هراس افکنی در منطقه دارند.

پاکستان: دفتر طالبان در قطر به زودی بازگشایی می شود
تلویزیون یک/ ۴/ ۵/ ۱۳۹۲ عزیز احمد چوهدری، سخنگوی وزارت خارجه‌ی پاکستان گفته است که دفتر سیاسی طالبان در شهر “دوحه‌ی” کشور “قطر” به زودی بازگشایی خواهد شد. آقای چوهدری افزوده که پاکستان امیدوار است تا گفتگوهای صلح بار دیگر از سر گرفته شود. بیشتر بخوانید: شورای عالی صلح از اظهارات اخیر وزارت خارجه پاکستان استقبال کرد

وزارت خارجه: تعیین ضرب‌الاجل برای امضای پیمان امنیتی مهم نیست
۸ صبح/ ۷/ ۵/ ۱۳۹۲ در حالی‌که مقام‌های امریکایی گفته‌اند سرنوشت پیمان امنیتی میان افغانستان و ایالات متحده تا ماه اکتوبر سال جاری باید مشخص شود، اما وزارت خارجه کشور می‌گوید که تعیین ضرب‌الاجل در امضای این پیمان برای دولت افغانستان مهم نیست. بیشتر بخوانید: دمپسی: توافقنامه امنیتی آمریکا و افغانستان تا اکتبر مشخص شود، رییس‌جمهور با فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا دیدار کرد

پاکستان مدت اقامت مهاجران افغانستان را تا سال۲۰۱۵ تمدید کرد
تلویزیون یک/ ۶/ ۵/ ۱۳۹۲ مسؤولان حکومت پاکستان اعلام کرده‏اند که مهاجران افغانستان تا سال ۲۰۱۵ می توانند در این کشور زندگی کنند. آنان در نشستی با کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهنده گان گفته اند که مدت اقامت قانونی نزدیک به یک میلیون و ششصد هزار پناهنده‌ی افغانستان در سی جون ماه گذشته به پایان رسیده است.

 جنگ

مقامات افغان: در جریان عملیات سیمرغ ۸۳ مخالف مسلح کشته شدند
رادیو آزادی/ ۷/ ۵/ ۱۳۹۲ مقام های وزارت دفاع افغانستان می گویند که در جریان عملیات سیمرغ، ۸۳ مخالف مسلح کشته شده است. این عملیات هفت روز قبل به رهبری نیروهای اردوی ملی به هدف تامین امنیت در ولسوالی های ازره لوگر و حصارک ننگرهار آغاز شده و تاکنون ادامه دارد. بیشتر بخوانید: وزیری: عملیات سیمرغ دستآورد های چشمگیر داشته است

انفجار ماین در زابل، تلفات سنگین بر جا گذاشت
تلویزیون یک/۷/ ۵/ ۱۳۹۲ مسؤولان محلی در ولایت زابل گفته اند که در نتیجه‌ی انفجار ماین در ولسوالی شاه جوی این ولایت، نه تن کشته و دوازده تن دیگر زخمی شده اند.

امنیت ملی پنج اختطاف کننده را در ولایت هلمند دستگیر کرد
خبرگزاری جمهور/ ۱/ ۵/ ۱۳۹۲ ریاست عمومی امنیت ملی با نشر خبرنامه ای گفته است که نیروهای این ریاست،  طی یک عملیات خاص در مربوطات قریه صافیان شهر لشکرگاه، یک گروه چهار نفری اختطاف‏چیان را به جرم اختطاف یک باشنده هلمند به نام احسان الله فرزند نثار احمد بالفعل موقعی که می‏خواستند از فامیل نامبرده مبلغ  یکصدوچهل هزار دالر را  بدست آورند دستگیر نمودند.

آغاز به کار نیروی محافظت از شاهراه هرات – اسلام قلعه
خبرگزاری جمهور/ ۷/ ۵/ ۱۳۹۲ یک لشکر صد نفری از نیروهای پولیس برای تامین امنیت شاهراه هرات – اسلام قلعه آغاز به کار کرد. مسوولان امنیتی در این ولایت می‏گویند که این تعداد نیرو، پس از این در حد فاصل میان ولسوالی های کهسان، زنده جان، غوریان و شهر هرات فعالیت خواهند داشت.

در عملیات‏های جداگانه نیروهای امنیتی افغان در قندز ۱۳ مخالف مسلح کشته شدند
رادیو آزادی/ ۷/ ۵/ ۱۳۹۲ در سه عملیات جداگانه نیروهای امنیتی افغان در ولایت قندز ۱۳ مخالف مسلح کشته و نزدیک به ۳۰ تن بازداشت شدند. سید سرور حسینی سخنگوی فرماندهی امنیه قندز در صحبت با رادیو آزادی گفت که این عملیات ها در ولسوالی های گل تیپه، دشت ارچی و چهاردره انجام شده است.

نتیجه‌ی یک نظر سنجی تازه: مردم امریکا جنگ در افغانستان را بی ارزش می دانند
تلویزیون یک/ ۲۶/ ۴/ ۱۳۹۲ یک نظر سنجی تازه انجام شده از سوی شبکه‌های واشنگتن پست و بی بی سی، نشان می‏دهد که بیشتر مردم امریکا جنگ در افغانستان را بی ارزش دانسته اند. در این نظرسنجی، تنش‌های به وجود آمده میان رئیسان جمهور افغانستان و امریکا، حمله‌های تابستانی و بهاری طالبان و ناکامی گفتگوهای صلح، از دلایل عمده‏ی بی ارزش بودن جنگ در افغانستان دانسته شده است. بیشتر بخوانید: حمایت امریکایی ها از جنگ افغانستان کاهش یافته است

 انتخابات

اعضای کمیسیون مستقل انتخابات معرفی شدند
۸ صبح/ ۸/ ۵/ ۱۳۹۲ حامد کرزی رییس‌جمهور کشور، طی فرمانی نه تن را به‌عنوان اعضای کمیسیون مستقل انتخابات معرفی کرده است. عبدالرحمان هوتکی، سریر احمد برمک، محمدحسین گرزیوانی، محمدعزیز بختیاری، قاضی سلیمان حامد، احمد یوسف نورستانی، گلالی اچکزی، لیلا احراری و شریفه زرمتی به‌عنوان اعضای کمیسیون مستقل انتخابات از سوی ریاست‌جمهوری معرفی شده‌اند. بیشتر بخوانید: کمیته فرمالیته و گزینش مصلحتی، خوشبینی ها و نگرانی ها در تعین کمشنر های انتخابات، فهرست اولیه برای تعیین اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان مشخص شد

فیفا: کمیسیون انتخابات مسلکی باشد نه قومی
صدای امریکا/ ۶/ ۵/ ۱۳۹۲ نام‏های ۲۷ نامزد عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، که از سوی کمیته گزینش ترتیب شده است، به روز یک‏شنبه به ریاست جمهوری فرستاده شد. مسوولان کمیته گزینش گفتند که این فهرست بر اساس معیار های تعیین شده در قانون انتخابات و با در نظر داشت تناسب قومی و جنسیتی، ترتیب شده است.

اعتراض اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان به قانون جدید این کمیسیون
بی بی سی/ ۲/ ۵/ ۱۳۹۲ شش عضو کمیسیون مستقل انتخابات، قانون ساختار و اختیارات این کمیسیون را که به تازگی تصویب و توشیح شده، خلاف قانون اساسی می‌خوانند. عبدالخالق حسینی، معاون کمیسیون، مومنه یاری، ریدا عظیمی، غلام دستگیر آزاد، سید محمد هاشم فولاد و محمد حسین گرزیوانی شش عضو معترض کمیسیون مستقل انتخابات هستند.

توانایی نهادهای امنیتی در محک تامین امنیت انتخابات
صدای امریکا/ ۲/ ۵/ ۱۳۹۲ وزارت امور داخله امروز اعلام کرد در مورد وضعیت امنیتی مکان حدود ۷۰۰۰ مرکز رای دهی در سراسر کشور را بعد از بررسی همه جانبه و تهیه طرح تامین امنیت انتخابات که در حال نهایی شدن است تا دو روز دیگر با کمیسیون مستقل انتخابات شریک می‏سازد.

معنوی: خارجی‌ها به نهادهای انتخاباتی افغانستان احترام نمی گذارند
خبرگزاری بخدی/ ۲/ ۵/ ۱۳۹۲ فضل احمد معنوی رییس کمیسیون مستقل انتخابات از بر خورد خارجی‏ها با ادارات انتخاباتی افغانستان به رییس جمهور کرزی شکایت کرد. آقای معنوی به رییس جمهور گفت: “خارجی‌ها سعی دارند تا در نهادها با افراد و به گونه فردی معامله کنند نه این‏که ادارات و نهادهای دولتی را به مثابه ادارات و نهادهای دایمی محترم بشمارند.”

پروسۀ ثبت نام انتخابات در جوزجان کمرنگ است
خبرگزاری پژواک/ ۳/ ۵/ ۱۳۹۲ کمیسیون مستقل انتخابات در ولایت جوزجان، مراجعه‏ی مردم براى ثبت نام انتخابات را کمرنگ خوانده و یک علت آن‏را ضعیف بودن آگاهی‏دهى براى آنان می‏داند. مرحله‏ی اول ثبت نام، به تاریخ ۵ جوزاى سال‏جارى در مراکز تمام ولایات آغاز شده و قرار است که مرحله‏ی دوم آن، در پنجم اسد در ولسوالى‏ها نیز آغاز گردد.

امنیت مراکز رای‌دهی تامین می‌شود
۸ صبح/ ۸/ ۵/ ۱۳۹۲ نهادهای امنیتی پس از نزدیک به چهارماه بررسی و ارزیابی، فهرست مراکز رای‌گیری را که قادر به تامین امنیت آن هستند، روز دوشنبه، هفتم اسد، به کمیسیون مستقل انتخابات ارایه کردند. بیشتر بخوانید: امرخیل: ۲۵۹ مرکز رای دهی در انتخابات آینده باز نخواهد شد

 آرمان‌شهر

کتاب‌خانه آنلاین حقوق بشر آرمان‌شهر/ زنان
آرمان‌شهر، صفحه‌ای از کتاب‌خانه آنلاین حقوق بشر خود را به زنان اختصاص داده‌ است. هدف از راه‌اندازی «کتابخانه آنلاین حقوق بشر» ایجاد جامع‌ترین پایگاه اطلاعاتی در این زمینه است. کوشش ما بر این است که تمام عهدنامه‌ها و اسناد حقوق بشری به زبان فارسی را در یک کتابخانه مجهز گرد آوریم. در این بخش می‌توانید از اسناد بین‌المللی و ملی، مقالات، گزارش‌ها، اعلامیه‌ها و گزارش‌های چندرسانه‌ای بهره‌مند شوید.

پیوست‌ها: