کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران کتاب جدیدی با عنوان ”ترسیم سرکوب: یک سال با کاریکاتورهای توکانیستانی” که مجموعه ای از ۵۲ کاریکاتور هفتگی در خصوص مسائل مربوط به نقض حقوق بشر در ایران است رامنتشر کرد. این کاریکاتور تا مسائلی که در سال آخر ریاست جمهوری احمدی نژاد مطرح بوده را به تصویر می کشد و به صورت آنلاین برای علاقه مندانی که مایل به در اختیار داشتن نسخه ای از ان هستند قابل ابتیاع است. توکا نیستانی، یکی از کاریکاتوریست های شناخته شده ایرانی است که نگاه ویژه و نافذی به موضوعات انسانی و رنج‌ها و نگرانی‌های روزمره مردم ایران دارد که در کاریکاتورهای هفتگی او منعکس است.Cover-Touka-web

از فروردین ۱۳۹۱ تا کنون، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران زنجیره ای از کاریکاتورهای هفتگی را منتشر کرده است تا توجه بخش های مختلف مردم را نسبت به وضعیت نقض مستمر حقوق بشر در کشور جلب توجه کند. “ترسیم سرکوب” واکنش و نگاه توکا نیستانی به افراد، وقایع، و اتفاقات یک سال است که در آن مدیران ناقض حقوق بشر، زندانیان عقدیتی که به تلاشهای خود برای حقوق اولیه ادامه میدهند، وقایع مهم سال شامل زلزله و مناسبت‌های فرهنگی، و روند شدت گرفتن موارد نقض بشر علیه مردم ایران را در مرکز توجه قرار داده است.

در حالی که کمپین به صورت مستمر در خصوص موارد نقض حقوق بشر در اخبار، گزارشات، و سایر مستندات خود را ارائه میکند، کاریکاتورهای توکا نیستانی شیوۀ جدیدی را نه تنها برای ضبط موارد نقض، بلکه برای دسترسی به قشرهای جدیدی از جامعه برای ارتباط برقرار کردن در خصوص این واقعیت های عمیق دربارۀ شرایط حقوق بشر و حقوق جهانی افراد به آزادی و احترام را ارائه کرده است. کاریکاتورهای وی که به صورت گسترده ای روی رسانه های اینترنتی فارسی و انگلیسی به اشتراک گذاشته می‌شوند، نقطۀ ورودی برای مخاطبان جهانی که علاقمند به تعمیق درک و اطلاعاتشان نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران هستند ایجاد کرده است.

کاریکاتورهای هفتگی کمپین بخشی از رویکرد وسیع تری نسبت به دفاع از مسایل حقوق بشر را تشکیل می‌دهند که تلاش می‌کند تا به قشرهای مختلف جامعۀ ایرانی از طریق فرهنگ و رسانه های هنری که در سطحی جهانی ارتباط برقرار میکنند برسد. “ترسیم سرکوب” کتاب دوم کاریکاتور کمپین است. اولین کتاب کمپین “طرحها و روایتها: چشم اندازی به حقوق بشر در ایران،” در سال ۲۰۱۳ منتشر شد و حاوی ۴۰ نقاشی، کاریکاتور، و پرتره های مدافعان حقوق بشر در ایران است که توسط هفت هنرمند کشیده شده اند و همچنین شامل ۴۰ روایت شخصی از نویسندگان، فعالان، روزنامه نگاران، وکلا، و اعضاء خانوادۀ زندانیان عقیدتی سرشناس می باشد.

هادی قائمی، مدیر کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: “کاریکاتورهای ماهرانۀ توکا نیستانی واقعیتهای عریان حقوق بشر در ایران را به صورتی حسی نمایش می‌دهند.” وی افزود: “این کاریکاتورها روایت متفاوتی در مورد سال آخر ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد را نشان می‌دهند و حتما باید دیده شوند.”

“ترسیم سرکوب” به صورت تمام رنگی با جلد گالینگور را میتوانید با کلیک کردن این لینک تهیه کنید. کتاب کاریکاتور قبلی کمپین “طرحها و روایتها” را میتوانید از طریق این لینک هم در طرح دوزبانه و هم در قطع کوچکتر به زبان انگلیسی تهیه کنید.