A+ A-

بایگانی ماهیانه فروردین ۱۳۹۵

هفت‌روزنامه حقوق بشری زنان – شماره ۱۴۱

هفت‌روزنامه حقوق بشری زنان – شماره ۱۴۱

سه شنبه، ۳۱ فروردین، ۱۳۹۵

گفت‌وگوی ویدیویی با کاوه جبران در کمپین افغانستان به روایت دیگر: چالش بزرگ افغانستان، بنیادگرایی‌ست

کاوه جبران، استاد دانشگاه دولتی ولایت کاپیساست و با یکی از رسانه های خصوصی در کابل همکاری می کند. او هجوم جوانان به سمت تحصیل را چشمگیر و ارتباط با جامعه جهانی، شکوفایی نظام آموزش و پرورش و تجربه ی نیم بند از دموکراسی را دستاوردهای مهم دوران جدید می داند. وقتی از کاوه می پرسم که سه چالش پیش روی جامعه امروز افغانستان چیست؟

سه شنبه، ۳۱ فروردین، ۱۳۹۵

گفت‌وگوی ویدیویی با رویا سادات در کمپین افغانستان به روایت دیگر: از بازگشت بنیادگرایان می‌ترسم

«رؤیا سادات» فارغ‌التحصیل حقوق و علوم سیاسی است؛ در آکادمی فیلم آسیا، سینما آموخته و الان به عنوان فیلمساز مشغول به کار است. او می‌گوید از بازگشت بنیادگرایان در هراس است و کمبود آگاهی را درد بزرگ مردم افغانستان می‌داند. همچنین سادات، مردسالاری را پدیده‌ای فراگیر دانسته تأکید می‌کند: «مردسالاری طبقه نمی‌شناسد و محدود به قشر روستانشین یا فقیر جامعه نیست؛ فقط نوع و سطح کنترول فرق می‌کند.»

دوشنبه، ۳۰ فروردین، ۱۳۹۵

خشونت، خاطره، عدالت

استاد تئوری ارتباطات در دانشگاههای پاریس،از سالهای ١٩٨٠ به فعالیت روزنامه نگاری پرداخته است. در کشاکش جنگ خلیج فارس مسئولیت ماهنامه لوموند دیپلماتیک را بعهده گرفت و این نشریه را به یکی از ارگانهای مبارزه علیه نئولیبرالیزم و پدیده های مضر اجتماعی–سیاسی آن تبدیل کرد. جنبش ضد جهانی شدن لیبرالی ATTAC به دنبال فراخوانی از او شکل گرفت. آخرین کتاب وی ” جنگهای قرن بیست و یکم” نام دارد که به تازگی منتشر شده است.

یکشنبه، ۲۹ فروردین، ۱۳۹۵

هفت‌روزنامه حقوق بشری افغانستان – شماره ۱۴۱

هفت‌روزنامه حقوق بشری افغانستان – شماره ۱۴۱

یکشنبه، ۲۹ فروردین، ۱۳۹۵

گفت‌وگوی ویدیویی با سید عسکر موسوی در کمپین افغانستان به روایت دیگر

سیدعسکر موسوی، فعال سیاسی، که عقیده دارد بدون داشتن زنان تحصیلکرده، مبارزه با ارتجاع سرانجامی نخواهد داشت، به صراحت می‌گوید: « افغانستان بدون زنان تحصیل‌کرده هرگز نه در برابر ارتجاع می‌تواند بجنگد، و نه در برابر وابستگی‌ها می‌تواند کاری بکند.» وی همچنین دستاوردهای دهه اخیر را شکننده دانسته، تصریح می‌کند:‌ «وقتی مردم احساس مالکیت در این دستاوردها نکنند و سهمی در ایجادشان نداشته باشند، حمایت‌شان از آنها نیز بسیار کم‌رنگ خواهد شد.»

جمعه، ۲۷ فروردین، ۱۳۹۵

گفت‌وگوی ویدیویی با فوزیه کوفی در کمپین افغانستان به روایت دیگر

فوزیه کوفی در بدخشان بدنیا آمد و پس از گذری چالشی از درون یک خانواده سنتی افغانستان، حالا رئیس کمیسیون زنان، حقوق بشر و جامعه مدنی افغانستان است. دغدغه هایی دارد بزرگ: گسترش حضور زنان در جامعه، ایجاد برابری جنسیتی و باوراندن این موضوع به زنان افغان که می توانند در مقام تصمیم گیری و تصمیم سازی حضور برابر و گاه پیشروانه در برابر مردان جامعه داشته باشند.

پنج شنبه، ۲۶ فروردین، ۱۳۹۵

هفت‌روزنامه حقوق بشری بین‌المللی شماره ۱۴۲

هفت‌روزنامه حقوق بشری بین‌المللی شماره ۱۴۲

پنج شنبه، ۲۶ فروردین، ۱۳۹۵

هفت‌روزنامه حقوق بشری زنان – شماره ۱۴۰

هفت‌روزنامه حقوق بشری زنان – شماره ۱۴۰

پنج شنبه، ۲۶ فروردین، ۱۳۹۵

گفت‌وگوی ویدیویی با داوود ناجی در کمپین افغانستان به روایت دیگر

داوود ناجی که پیشتر در افغانستان استادیار رشته زبان و ادبیات فارسی بوده، اکنون در لندن اقامت دارد و مشغول کار خبری است. او انقطاع فرهنگی را یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های افغانستان امروز دانسته، می‌گوید: «حوادث زیادی در سال‌های گذشته در افغانستان رخ داده که نشان می‌دهد جامعه افغانستان میان طیف‌های مختلف شدیداً دچار انقطاع است… در جامعه‌ در حال گذار افغانستان، عده‌ای جا مانده‌اند؛ اما این عده در حدی نیستند که بشود نادیده‌شان گرفت. به لحاظ کمّی هر دو طرف قابل ملاحظه‌اند و به لحاظ کیفی این شکاف روزبه‌روز بیشتر می‌شود و این یک چالش بزرگ است.»

چهارشنبه، ۲۵ فروردین، ۱۳۹۵