افغانستان
عکس: سباوون
1003967_689148224435321_498736071_n

موارد نقض حقوق بشر

نهادهای دولتی و بین المللی

نگرانی دیده‏بان حقوق بشر از ترکیب تازه کمیسیون حقوق بشر افغانستان
بی بی سی ۱۳/ ۴/ ۱۳۹۲ سازمان دیده‏بان حقوق بشر از حکومت افغانستان خواسته است هرچه زودتر یک عضو جدید کمیسیون مستقل حقوق بشر این کشور را برکنار کند. دیده‏بان حقوق بشر گفته است رییس جمهوری افغانستان برای دفاع از حقوق مردم افغانستان کسی را معرفی کرده است که مخالف طرح قانون منع خشونت علیه زنان است و توان دفاع از حقوق مردم را ندارد. بیشتر بخوانید: یکی از کمیشنرهای جدید کمیسیون حقوق بشر افغانستان گذشته‏ی طالبانی دارد، دیده‏بان حقوق بشر: عبدالرحمان هوتک باید سبک دوش شود

شرایط نگهداری افراد بازداشت شده در برخی از مناطق مرکزی و جنوبی نگران کننده است
خبرگزاری پژواک ۱۲/ ۴/ ۱۳۹۲ کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ضمن هشدار نسبت به نبود توقیف خانه‏های معیاری در برخی از ولسوالی‏های میدان وردک، بامیان، غزنی و پروان، شرایط نگهداری افراد بازداشت شده در این ولایات را نگران کننده خواند. روح الله فروغ، رییس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان، در یک نشست خبری گفت که بارها این مشکل با نماینده گان دولت در میان گذاشته اند؛ اما تا اکنون به آن رسیدگی نشده است.

۱۲ شهروند افغانستان در ایران اعدام شدند
بی بی سی ۱۷/ ۴/ ۱۳۹۲ سفارت افغانستان در تهران در نامه به وزارت امور مهاجرین از اعدام ۱۲ شهروند افغانستان “در ارتباط با جرایم قاچاق مواد مخدر” در ایران خبر داده است. در این نامه زمان دقیق این اعدام‌ها مشخص نشده است، اما گفته شده که این افراد اخیرا اعدام شده‌اند.

عاملان غیردولتی

بیشترین حملات انتحاری از سوی طالبان راه اندازی شده است
طلوع نیوز ۱۴/ ۴/ ۱۳۹۲ آمارهایی که طلوع نیوز به آن دست یافته است، در ده سال اخیر بیش از هفت صد و سی حمله‏ی انتحاری از سوی طالبان در افغانستان سازماندهی وعملی شده است. درحمله‏های انتحاری دو سال اخیر بیش از ۸۲۰ تن کشته و۲۸۶۶ تن نیز زخمی شده‏اند.

هفت تن درنتیجه گرسنگی در ولایت لوگر جان دادند
طلوع نیوز ۱۳/ ۴/ ۱۳۹۲ مقام‏های محلی ولایت لوگر گفته‏اند که دو زن و پنج کودک در ولسوالی «ازره» این ولایت از گرسنگی جان داده‏اند. نمایندگان این ولایت در مجلس نمایندگان و شورای ولایتی لوگر این خبر را تایید کرده و گفته‏اند طالبان از پنج ماه بدین‏سو راه‏های رفت و آمد به این ولسوالی را به علت آمادگی این مردم برای شمولیت در صفوف پولیس محلی، بسته‏اند.

۱۳ پولیس افغانستان در دو حمله انتحاری کشته شدند
دویچه وله ۱۴/ ۴/ ۱۳۹۲ در دو حمله انتحاری بر نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت‏های ارزگان و قندهار، ۱۳ پولیس و یک فرد ملکی کشته شده‏اند. وزارت امور داخله افغانستان اخیراً گفته است که تنها در ماه جوزای سال جاری ۳۰۰ پولیس افغانستان در خشونت ها و انفجار ماین های کنار جاده ای کشته و ۶۱۸ تن دیگر زخمی گردیده اند. بیشتر بخوانید: تلفات سنگین پلیس در حملات انتحاری جنوب افغانستان

زنان

کمیسیون مشترک شورای ملی برای تصویب قانون انتخابات تشکیل شد
بی بی سی ۱۷/ ۴/ ۱۳۹۲ قانون انتخابات به تاریخ اول جوزا از سوی مجلس نمایندگان تصویب شد اما نمایندگان سنا با شماری از مواد آن موافقت نکرده و آن را تصویب نکردند. تایید دو باره سهم ۲۵ درصدی زنان در شوراهای ولایتی، ولسوالی و روستا که از سوی مجلس نمایندگان حذف شده بود و تغییر حوزه‏های انتخاباتی کوچی‌ها از ده ولایت به هفت حوزه بزرگ و افزودن یک کرسی برای اهل هنود در مجلس نمایندگان از مهم ترین دلایل رد لایحه قانون انتخابات از سوی مجلس سنا است.

دادگاه عاملان شکنجه‏ی سحرگل را آزاد کرد
افغانستان مانیتور ۱۵/ ۴/ ۱۳۹۲ در ماه جدی ۱۳۹۰، پولیس بغلان سحرگلِ پانزده ساله را که چند ماه قبل ازدواج کرده بود، از یک زندان خانگی نجات داد. این دختر حدود شش ماه در یک اتاق تاریک در شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان زندانی و توسط شوهر و اعضای خانواده او شکنجه شده بود. اما حالا دادگاه استیناف شهر کابل حکم آزادی عاملان شکنجه سحرگل را صادر کرده است. بیشتر بخوانید: دادگاه استیناف کابل لغو حکم دادگاه ابتدایی عاملین شکنجه سحرگل را تایید کرد

مردان مسلح یک افسر زن را در جنوب افغانستان کشتند
دویچه وله ۱۶/ ۴/ ۱۳۹۲  افراد مسلح، یک افسر پولیس زن را در ولایت هلمند افغانستان به قتل رساندند. قتل این افسر مشهور نشان دهنده خطراتی است که متوجه کارمندان زن در ادارات دولتی است. اسلام بی بی یکی از چهره‏های شناخته شده و نمایانگر پیشرفت زنان افغان بود. او پیش از این می‏گفت به طور منظم از جانب کسانی تهدید می‏شود که مانع کار او به عنوان افسر پولیس‏اند. از جمله برادرش نیز مخالف کار او بود. بیشتر بخوانید: نگرانی از وخامت کار زنان با کشته شدن یک پولیس زن

طرحی تازه برای افزایش حضور زنان در نهادهای دولتی
۸ صبح ۱۶/ ۴/ ۱۳۹۲ مقام‌های کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی افغانستان می‌گویند که طرحی را روی دست گرفته‌اند تا نقش رهبری زنان را در نهادهای دولتی افزایش دهند. بر اساس استراتژی انکشاف ملی افغانستان، حکومت مکلف است تا ختم سال جاری میلادی، حضور زنان را در نهادهای دولتی به سی درصد برساند، اما تا اکنون، ۲۱ درصد زنان در نهادهای خدمات ملکی استخدام شده‌اند. بیشتر بخوانید: حضور زنان افغان در سطوح رهبری کم رنگ است

حامیان و فعالان

صدها باشنده ولسوالی اندر ولایت غزنی علیه طالبان مظاهره کردند
رادیو آزادی ۱۶/ ۴/ ۱۳۹۲ صدها تن از باشندگان ولسوالی اندر ولایت غزنی علیه طالبان مسلح اعتراض کردند. به گزارش رادیو آزادی، مظاهره کنندگان ادعا می‏کنند که طالبان مسلح در یک مسجد ماین جا به جا کردند که در اثر انفجار آن دو تن زخمی شد.

راهپیمایی مردم علیه والى پکتیا
خبرگزاری پژواک ۱۷/ ۴/ ۱۳۹۲ گروهى از باشندگان ولایت پکتیا درحمایت و شمارى دیگر در مخالفت با والى پکتیا در شهر گردیز دست به تظاهرات زدند. درمظاهره‏ای که برضد والى پکتیا صورت گرفت حدود صد تن از سران قومى و نمایندگان جامعه مدنى اشتراک کرد بودند. نوراحمد ریښتیاوال  یکتن ازفعالان جامعه مدنى و یکى از گردانندگان مظاهره گفت والى در فساد دست دارد و به امورات انکشافى هیچ توجه نمى‏کند.

مهاجران بلخ: از آمدن به وطن پشیمان هستیم
۸ صبح ۱۵/ ۴/ ۱۳۹۲ با آن‌که در جریان چند سال گذشته مهاجران افغان از کشورهای ایران و پاکستان با خواست خود به کشور باز می‌گردند، اما نبود امکانات کافی رفاهی، شغل مناسب و امنیت آنان را مجبور به ترک دوباره کشور می‌کند.

سعید نیازی، فعال حقوق بشر و جامعه مدنی افغانستان در گذشت
نهادهای مدنی ۱۳/ ۴/ ۱۳۹۲ سعید نیازی، یکی از اعضای جامعه‌ مدنی افغانستان در اثر حادثه ترافیکی در راه کابل-جلال آباد درگذشت. نیازی مدتی در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و سپس در بنیاد فرهنگ و جامعه مدنی افغانستان کار کرد؛ او نخستین رییس هیأت مدیره بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) بود. سعید نیازی در این اواخر، به عنوان رییس مرکز توسعه جامعه مدنی فعالیت می‏کرد.

موارد پنهان نقض حقوق بشر

ده ولسوالی بدخشان از وجود ماین‏ها پاکسازی شد
طلوع نیوز ۱۴/ ۴/ ۱۳۹۲ در ده سال گذشته بیش از ۱۵۰۰ تن در نتیجه‏ی انفجار ماین‏ها و مواد منفجر نشده درشمال‏شرق کشور کشته و یا معیوب شده‏اند. مسوولان ماین پاکی در حوزه‏ی شمال‏شرق گفته‏اند که هنوز هم میراث جنگ‏های گذشته روزانه در کشور قربانی می‏گیرد.

وزارت صحت‌عامه از افزیش مبتلایان به ویروس ایدز نگران است
۸ صبح ۱۶/ ۴/ ۱۳۹۲ وزارت صحت عامه از افزایش موارد ابتلا به ویروس ایدز در کشور هشدار داده است. تازه‌ترین آمار نشان می‌دهد که بیشترین ناقلان این ویروس معتادان تزریقی هستند. به گفته داکتر فدا محمد پیکان، رییس بخش «اچ.‌آی.‌وی» یا ویروس عامل بیماری ایدز در وزارت صحت عامه در ۳۱ ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان واقعات مثبت ایدز ثبت شده است.

طالبان در بدخشان به‌ زور عُشر می‌گیرند
۸ صبح ۱۶/ ۴/ ۱۳۹۲ مسوولان محلی بدخشان می‌گویند که طالبان در شماری از ولسوالی‌های این ولایت به صورت اجباری از مردم محل، عُشر و زکات جمع‌آوری می‌کنند. آنان می‌گویند که باشندگان شماری از ولسوالی‌های ناامن بدخشان، در جریان چند روز گذشته که طالبان به زور به جمع‌آوری عُشر از محصولات کشاورزی‌شان پرداخته‌اند، نگران شده‌اند.

فرهنگ

مجلس نمایندگان از طرح سهمیه بندی کانکور توسط وزارت تحصیلات عالی انتقاد کرد
خبرگزاری باختر ۱۷/ ۴/ ۱۳۹۲ مجلس نمایندگان، طرح سهمیه بندی کانکور از سوی وزارت تحصیلات عالی را خلاف معیارهای علمی و اکادمیک دانست. در جلسه ای امروز طرح وزارت تحصیلات عالی در باره‏ی سهمیه بندی کانکور بر اساس نفوس ولایات را مورد انتقاد قرار داده، این طرح را خلاف معیارهای علمی و ارزش‏های اکادمیک دانستند. بیشتر بخوانید: کانکور افغانستان سهمیه‌ بندی می‌شود ، سهمیه‌ بندی کانکور و چشم‌انداز تحصیلات عالی

جشنواره راه ابریشم بامیان؛ موسیقی، آب‎بازی و بزکشی
بی بی سی ۱۶/۴/۱۳۹۲ گزارش تصویری

سیاست

مشاور امنیت ملی کرزی: “با جامعه جهانی دچار دوگانگی شده‏ایم”
خبرگزاری بُخدی ١۴ /۴ /١٣٩٢ مشاور امنیت ملی رییس جمهور می گوید افغانستان با جامعه جهانی دچار دوگانگی شده و تا زمانی‏که به گفته او، مشترکات استراتژیک ایجاد نشود، پیمان‏های امنیتی امضا نخواهد شد. داکتر رنگین دادفر اسپنتا گفت: “تعلیق قرار دادن پیمان‏های امنیتی برای به دست آوردن صلح، کاری درست است.”

یک سال پس از کنفرانس توکیو، فساد در افغانستان ادامه دارد
دویچه وله ۱۲/ ۴/ ۱۳۹۲ نمایندگان حدود ۶۰ کشور و نهادهای کمک کننده به افغانستان با اشتراک در کنفرانس «چارچوب پاسخگویی متقابل توکیو» دست آوردهای یک ساله کنفرانس توکیو را که در ماه جولای ۲۰۱۲ برگزار شد، بررسی کردند. در کنفرانس توکیو جامعه جهانی تعهد کرد تا مبلغ ۱۶ میلیارد دالر را در مدت چهارسال به افغانستان بپردازد. اما این کمک به مبارزه با فساد در افغانستان مشروط شد.

سناتوران: دروازه شورای عالی صلح بسته شود
۸ صبح ۱۶/ ۴/ ۱۳۹۲ در حالی‌که بسیاری از سناتوران خواهان لغو شورای صلح هستند، هیأت اداری این مجلس به کمیسیون روابط جهانی خویش دستور داده است تا مشاور امنیت ملی و مقام‌های شورای عالی صلح را برای توضیح گفته‌های‌شان در مورد صلح فراخوانند. بیشتر بخوانید: برخی نمایندگان مجلس: شورای عالی صلح پنهان‌کاری می‌کند، مجلس سنا: حکومت باید بابت دروغ هایش به مردم، پوزش بخواهد

فرمانده ارتش افغانستان: پاکستان می‌تواند به شورش در افغانستان پایان دهد
بی بی سی ۱۲/ ۴/ ۱۳۹۲ رییس ستاد ارتش افغانستان گفته است که دولت پاکستان می‌تواند ظرف چند هفته به شورش مسلحانه علیه دولت افغانستان پایان دهد. سترجنرال شیرمحمد کریمی، رییس ستاد مشترک ارتش افغانستان، در مصاحبه‌ای با بی بی سی، پاکستان را متهم کرده است که از رهبران گروه طالبان حمایت کرده و به آنان پناه می‌دهد و عمدا، نیروهای مسلح این گروه را به افغانستان می‌فرستد.

دفتر قطر از تمامی طالبان نماینده گی نمی‏کند
طلوع نیوز ۱۳/ ۴/ ۱۳۹۲  ریاست جمهوری افغانستان گفته است که برخی از رهبران طالبان گفته‏اند که دفتر قطر از تمامی طالبان نمایندگی نمی‏کند. ایمل فیضی، سخنگوی رییس جمهور گفته است که برخی از رهبران طالبان در تماسی به رییس جمهور گفته‏اند که درعقب این دفتر دست‏های خارجی قرار دارد و با گشایش این دفتر خوشبین نیستند.

ملل متحد: انتخابات پیش رو برای آینده افغانستان تعیین کننده است
دویچه وله ۱۲/ ۴/ ۱۳۹۲ یک مقام ارشد سازمان ملل گفته که انتخابات ریاست جمهوری برای آینده افغانستان تعیین کننده است. این انتخابات بعد از خروج اکثر نیروهای بین المللی، نشان خواهد داد که آیا افغانستان از اصلاحات دموکراتیک سود برده است یا نه.

لزوم جواب حکومت و کشورهای کمک کننده به تشویش مردم در افغانستان
رادیو بین المللی فرانسه ۱۴/ ۴/ ۱۳۹۲ در آستانه تدویر نشست مقام‌های بلند پایه جامعه جهانی در کابل، «گروه تحلیل و آگاهی دهی» گفته است که مردم افغانستان در تشویش هستند و از حکومت خواسته است تا به مردم در مورد آینده، اطمینان دهد.

جنگ

۵ تروریست پاکستانی، از سوی نیروهای امنیت ملی دستگیر شد
خبرگزاری جمهور ۱۶/ ۴/ ۱۳۹۲ ریاست امنیت ملی از بازداشت پنج تروریست پاکستانی در ولایت ننگرهار خبر داده است. بر اساس اعلامیه‏ای که از سوی دفتر مطبوعاتی این ریاست به نشر رسیده؛ این افراد طرح حمله‏ای را به ولسوالی لعل پور ولایت ننگرهار داشتند؛ اما پیشاپیش توسط نیروهای امنیت ملی بازداشت شدند.

«میوند ۲» وارد چهارمین روز خونین شد
خبرگزاری جمهور ۱۷/ ۴/ ۱۳۹۲ در چهارمین روز عملیات میوند ۲ در بغلان مرکزی، ۱۰ روستا از چنگ طالبان آزاد شده و ۳۶ شورشی طالب کشته و زخمی شده‏اند. ژنرال اسدالله شیرزاد فرمانده پولیس ولایت بغلان گفت: “این عملیات چهار روز پیش آغاز شده بود و هدف آن پاکسازی مناطقی از بغلان مرکزی از وجود طالبان بود. تاهنوز ۱۰ قریه آزاد شده و ۱۱ جنگجوی طالب کشته و ۲۵ تن دیگر زخم برداشتند.”

کشته شدن ۲۸ شورشی درعملیات‏های نیروهای افغانستان
طلوع نیوز ۱۶/ ۴/ ۱۳۹۲ مقام‏های محلی روزیک شنبه گفته‏اند که ۲۸ شورشی به شمول دو فرمانده آنان درعملیات‏هایی در بخش‏هایی از کشور کشته شده‏اند. گفته می‏شود که در این عملیات‏ها دو سرباز ارتش نیز زخم برداشته‏اند.

آرمان‌شهر

فراز و فرودهای یک سیاست فرهنگی: هفت سال کتاب و گفتگوی آرمان شهر در افغانستان
وبسایت آرمان شهر ۱۳/ ۴/ ۱۳۹۲ در۱۲سرطان ۱۳۹۲ برابر با ۳ جولای ۲۰۱۳ صد و هجدهمین جلسه گفتگو پلی میان نخبگان و شهروندان، به مناسبت هفت سالگی فعالیت‌های آرمان شهر در افغانستان در تالار انستیتیوت فرانسه در کابل برگزار شد. بیشتر بخوانید: گفتگو۱۱۸ و صد هزار کتاب در جشن آرمان شهر، حمیرا قادری (نویسنده و فعال زنان): زن باید از جنسیت خودش لذت ببرد و به جنسیت خودش افتخار کند.

 

پیوست‌ها: